Avoimet kylät – perinnepäivä Verhoomo Pikku Mööpelissä

13.6.2016

Verhoomo Pikku Mööpelissä vieraili lauantaipäivän aikana noin 170 vierasta. Osa tuli omilla autoilla ja osa Pinsiö-seuran järjestämällä Traktori Shuttle kyydillä.  Elsi Karhumaa esitteli omaa työpajaansa, jossa hän verhoilee huonekaluja. Hänellä on käytettävissään iso mallisto verhoilukankaita. Pihassa oli useampia näytteilleasettajia, joten Karhumaan pihamaalla oli paljon mielenkiintoista katseltavaa ja ostettavaa. (Teksti ja kuvat E.Kantanen)

Elsi Karhumaa esittelemässä huonekaluverhoomon tiloja ja toimintaa.

Elsi Karhumaa esittelemässä huonekaluverhoomon tiloja ja toimintaa.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Myyntipöydän takana oli myös kirjailija Mirka Alfreds-Välimäki perheineen Tottijärveltä. Mirka esitteli uusinta romaaniaan "Mummo on Jumala". Heillä oli myynnissä luonnonmukaisesti valmistettuja puunkäsittelyaineita.

Myyntipöydän takana oli kirjailija Mirka Alfreds-Välimäki perheineen Tottijärveltä. Mirka esitteli uusinta romaaniaan ”Mummo on Jumala”. Heillä oli myynnissä luonnonmukaisesti valmistettuja puunkäsittelyaineita.

Punamultamaalia valmistui päivän aikana useita kymmeniä litroja

Punamultamaalia valmistui päivän aikana useita kymmeniä litroja.