Veli-Matille kylätoiminnan kultainen ansiomerkki

3.2.2015

Veli-Matti sai kylätoiminnan kultaisen ansiomerkin

Veli-Matti sai kylätoiminnan kultaisen ansiomerkin

Pinsiö-Seura ry.n vuoden 2015 ensimmäisessä johtokunnan kokouksessa 20.1. meillä oli kunnia kiinnittää  Veli-Matti Alasen kaulukseen Suomen Kylätoiminta ry:n myöntämä kultainen ansiomerkki hänen ansioistaan kylätoiminnan hyväksi. Veli-Matti on mm. toiminut seuran puheenjohtajana viimeiset 18 vuotta ja ollut mukana toiminnnassa seuran perustamisesta 1986 alkaen.

Karhupatsas muistoksi Veli-Matille ansiotuneesta työsarasta pinsiöläisten hyväksi

Karhupatsas muistoksi Veli-Matille ansioituneesta työsarasta pinsiöläisten hyväksi

 

 

Lisäksi hän sai muistoksi Pinsiön kirkon kellotapulin jäännösparrun pätkistä veistetyn karhun.

 

 

 

 

Pinsiö-Seura ry:n johtokuntaa 2015

Pinsiö-Seura ry:n johtokuntaa 2015

 

Kuvassa vasemmalta Maija Vuorinen, Jarmo Itkonen, uusi puheenjohtajamme Sirpa Toiva, Janne Mäkinen, Liisa Virtanen, Sirpa Lehtinen ja Anne Mastomäki, istumassa Veli-Matti. Kuvasta puuttuvat Pirjo Jokinen, Eija Kantanen (kuvien ottaja) ja Pekka Ruuska.

 

 

 

AM

kuvat Eija Kantanen